ඊයේ නියම දවසක්!

මේ දවස් දෙක තුනකට හිටු කියලා ලියනව මං 😀 අදත් ලියන්න යන්නෙ ඊයෙ වුණු සිදුවීම් ගැන (දෙසැම්බර් 19, 2009) ඉතින් ඊයේ තමයි සිංහල බ්ලොග්කරුවන්ගෙ සංසදයෙන් සංවිධානය කරපු පළමු සිංහල බ්ලොග්කරුවන්ගේ හමුවීම තිබුණෙ. මේක පැවැත්වුණෙ එක්සෙල් ලෝකයෙ.

ඉතින් කලින් දවසෙ මොබිටෙල් එකෙන් ගත්තු ටිකට් එකත් අරගෙන උදේම ගියා ස්ටේසමට. Deeps ටත් ටිකට් ගන්න කලින් දවසෙ පැය ගානක් ට්‍රයි කරා. ඒත් සම්පත්නෙට් එකේ තියෙන ලොකු අල කීපයක් නිසා අන්තිමට ඒ වැඩේ හරිගියේ නෑ. උදේ ඇවිල්ල ටිකට් ගන්න හිටියත් ඒ වැඩෙත් හරිගියෙ නෑ. ඉතින් අන්තිමට deeps බස් එකේ ආවෙ. මං ඉතිං දුම්රියෙ ගියා. ‍ඉතින් ඔහොම යන අතරතුර හුරුපුරුදු මූණක් දැක්ක. බැලින්නම් ඒ ප්‍රභාෂ්. ඉතින් පොරත් එක්ක කතාකර කර ආව කොළඹට. අතරමගදි දුම්රියේ තියෙන භෝජන රථයෙන් කිරි තේ සහ ප්ලේන්ටි බිව්වා 😀

එළ තේ!
එළ තේ!

ඉතින් අපි කොටුවට ආවට පස්සෙ ප්‍රභාෂ් හවස තියෙන දුම්රියට ටිකට් ගන්න බැලුවා. ඒත් අපට කවුන්ටරේ හොයාගන්න බැරුව ඒ වැඩේ අතඅරින්න වුණා. 😛

Deeps ගෙ බස් එක පරක්කු හින්ද මමයි ප්‍රභාෂුයි අන්තිමට එක්සෙල් ලෝකෙට ආව. අපි එනකොට වැඩිය කට්ටිය ඇවිල්ල හිටියෙ නෑ. කොහොමහරි ටික වෙලාවකින් බුද්ධික අයියයි සූ අක්කයි ආව. ඉතින් අපි කට්ටියම ගිහින් උපකරණ උස්සගෙන එනකොට කාලිංග, තිලිණ, ඉන්දරේ ඇතුළු කට්ටියත් ආව.

ඉතින් අපි උපකරණ ටික අටවන්න පටන්ගත්තා. මේ වෙනකොට අපේ මිත්‍රයො ටික ටික එන්න පටන් අරගෙනයි තිබුණෙ. Deeps ටික වෙලාවකට පස්සෙ ආවෙ.

පුටු කැමරාව සහ විකාශන මෙහෙයුම් පුටුව
පුටු කැමරාව සහ විකාශන මෙහෙයුම් පුටුව

ඉතින් හමුවීම ලයිව් ස්ට්‍රීම් කරන්න ustream එකේ එකවුන්ට් එකක් හැදුව. මට වැරදිලා වැරදි ලින්ක් එක ට්විට් කරල පස්සෙ තමයි දැක්කෙ 😀 ඉතින් අන්තිමට හරි එක දාල, වෙබ්කැම් එකක් පුටුවක් මත අටවල තමයි සජීවි විකාශය දුන්නෙ. පුටු කැමරාව එහාට මෙහාට කිරීම ප්‍රභාෂ් බාරගත්ත. කොහොමහරි ස්ට්‍රීම් කරන ගමන් රැකෝඩ් කරගත්ත. කොලිටිය නම් ටිකක් අඩුයි ඒ වුණාට එතරම්ම අවුලක් නෑ. තව මයික් දෙක තුනක් තිබ්බනම් හැමෝම කතාකරන ඒව හරියට පටිගත කරගන්න තිබුණ. ලබන සැරේ ඒ අවුල් හදාගන්න බැරියැ. මෙන්න මෙතනට ගියානං අපි රැකෝඩ් කරපු වීඩියෝ කීපයක් බලන්න පුළුවනි.

මෙහෙයුම් මේසය

ඉතින් කොහොමහරි හමුවීමේ වැඩකටයුතු ටික නියමෙට සිද්ධ වුණා. කාලිංග සංසදේ අරමුණු ආදිය ගැන පැහැදිළි කළා. බ්ලොග්කරුවෝ තමන්ගෙ බ්ලොග් ආදිය ගැන හැඳින්වීම් කළා. දසුන් යුනිකේත ගැන කෙටි පැහැදිළි කිරීමක් කළා. ඔය විදියට ඉතින් වැඩසටහන ගලාගෙන ගියා. මං සුපුරුදු පරිදි පොටෝ අම්බානකුත් ගත්ත.

ඒ කටයුතු අහවර වුණාට පස්සෙ කට්ටිය කන්න ගියා. ඒකත් ලේසි වුණේ නෑ 😀 සෙනසුරාද හින්ද සෙනග වැඩියි. වාඩිවෙන්න තැන් අල්ලගත්තෙත් බොහොම අමාරුවෙන්. කොහොමහරි ඒකත් ඉවර කරලා ගෲප් පොටෝ කීපෙකුත් ගත්ත.

මේ ක්‍රමයේ දෝස

ඉතින් මට කෝච්චිය අල්ලන්නත් යන්න තිබුණු හින්ද මමයි ප්‍රභාෂුයි deeps මකරයි කට්ටියගෙන් සමුගෙන පිටත් වුණා. බස් එකේ යන අතරමග ආයෙමත් චෙක් කරන්න නවත්තපු හින්ද කෝච්චිය මිස් වෙයි කියල හිතුණ. ඒත් කොහොමහරි වෙලාවට ආව. අනිත් කට්ටිය බස් එකකින් පිටත් වුණා.

නුවරට එනකොට හවස් වෙලා. deeps ලා එතකොටත් බස් එකේ. නුවරට වැස්ස. කුඩයකුත් නොතිබුණු හින්ද වැස්සෙ තෙමි තෙමිම බස් එක තියෙනවද බලන්න ආව. සෙනග වැඩි හින්ද ඩෙවෝන් එක පැත්තට ගිහින් කෝපි එකකුත් බීල (තේ නෙවෙයි) ආයෙ ආව බස් තියෙනවද බලන්න. එතකොට තව එකක් ඇවිල්ල. ඒකෙ නැගල ගෙදර ආව.

ගත්තු පොටෝ අප්ලෝඩ් කරන්න ටික වෙලාවක් ගියා මොබිටෙල් අල හින්ද. ඒක තාමත් එහෙමම තමයි. අද උදේ නම් මොබිටෙල් එකේ ඉංජිනේරුවක් කතාකරල අල හරිද ඇහුව. ඒත් වෙනසක් නෑනෙ. දැනුත් අප්සට් හින්ද මේ ඩයලොග් ප්‍රීපේඩ් එකකින් සම්බන්ධ වෙන්නෙ. මේක නම් නියමෙට වැඩ. හිතුණොත් මොබිටෙල් එක විසිකරල ඩයලොග්ම පාවිච්චි කරනව 😀

එහෙම තමයි ඉතින් දවස. හැබැහින් නොදැකපු යාලුවො ගොඩක් මුණගැහුනු එක ගැන ගොඩක් සතුටුයි. කතාබහ කරල දැන අඳුනගෙන… මීට කලින් අන්තර්ජංජාලෙන් කතා කරපු අය හැබැහින් හම්බවුණාම කොච්චර සතුටක්ද 🙂 වැඩසටහන ගැන වැඩි දෙයක් ලිව්වෙ නෑ මොකද මේක කියවන ඔක්කොම වගේ ආපු නිසා 😉 ෆොටෝ නම් එකසිය ගානක් ගත්තා. ඔක්කොම මෙතන දාන්න බැරි එකයි අවුල. ඒ හින්ද තෝරගත්ත දෙක තුනක් විතරයි දැම්මෙ. ඒ වුණාට ඔක්කොම මෙතැනින් බලාගන්න පුළුවනි.

අපි! පොටෝ එක හසිතගෙන්

4 thoughts on “ඊයේ නියම දවසක්!

  1. ඊලඟ එකට යනකොට මටත් කියන්න හොඳේ. මම නුවර ඉඳන් යන්න කෙනෙක් නැතුව තම හිටියේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *